آوالوژی پلاس

مقررات ملی ساختمان در خصوص عایق‌ بندی کوبه‌ای

“امروزه  یکی از دغدغه‌های اغلب آپارتمان‌نشینان، انتقال سروصدای ناشی از دویدن کودکان، جابجایی اسباب و اثاثیه، مهمانی‌ها و موارد مشابهی است که در طبقه بالا انجام می‌شود.”

در کشور ایران همانند بسیاری از کشورها مقررات ملی ساختمان (Code Building) حداقل الزامات قانونی را در خصوص جوانب مختلف احداث ساختمان از قبیل حفاظت در برابر حریق، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، آسانسورها و غیره تشریح می‌کند. این در حالی است که برخی از این مقررات که جنبه الزام‌آور آن‌ها کم‌رنگ است یا سازمان مشخصی متولی نظارت بر حسن اجرای آن‌ها نیست، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. احساس ناخوشایند و نارضایتی که در عموم مردم نسبت به انتقال سروصدای مزاحم از یک واحد به واحدهای مجاور وجود دارد، ناشی از همین جدی گرفته نشدن یکی از این سرفصل‌ها یعنی ضوابط مربوط به عایق‌بندی و تنظیم صدا در ساختمان (مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان) است.

در این مبحث بر این مبنا که کف کدام فضا از واحد بالا روی سقف کدام فضا از طبقه پایین است، مقادیر مجازی برای میزان گذر صدا در اثر ضربات وارده به کف/سقف ارائه شده است. این مقادیر بر اساس دو شاخص درجه صدابندی کوبه‌ای (IIC) و حداکثر تراز صدای کوبه‌ای معمول شده وزن یافته(Lnw) در قالب جدول زیر نمایش داده شده است:

موقعیت کف

موقعیت سقف

حداکثر عبور صدا (Lnw)

حداقل درجه صدابندی (IIC)

آشپزخانه، راهرو، سرویس بهداشتی

اتاق خواب

48

62

اتاق نشیمن

اتاق خواب

53

57

آشپزخانه، راهرو، سرویس بهداشتی

اتاق نشیمن

53

57

اتاق خواب

اتاق خواب

58

52

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن

58

52

آشپزخانه

آشپزخانه

58

52

اتاق خواب

اتاق نشیمن

58

52

سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی

60

50

راهرو

راهرو

62

48

 

آوالوژی تولیدکننده انواع عایق صوتی کوبه‌ای کف/سقف، آرزومند آرامش و  برخورداری از حداقل آسایش صوتی در محیط زندگی و کار برای همه هموطنان عزیز است.

خوشبختانه در طی سال‌های اخیر برخی از سازندگان پیشرو در صنعت ساختمان نسبت به بکارگیری تکنیک‌هایی که بتواند مقادیر مندرج در جدول فوق را ارضا نماید، اقدامات مؤثی انجام داده‌اند. شایان ذکر است که مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان ایران یک ضابطه میان‌رده بوده و به سازندگان واحدهای لوکس اجرای مقررات سخت‌گیرانه‌تری مانند NAIMA پیشنهاد می‌شود.

کارشناسان آوالوژی به عنوان یکی از برندهای معتبر در این حوزه، معتقد هستند که از میان تمام روش‌هایی که سازندگان اتخاذ می‌کنند، همواره مؤثرترین روش و اقتصادی‌ترین آن‌ها استفاده از یک لایه ارتجاعی است که دارای خواص مکانیکی و آکوستیکی مطلوبی باشد. مجموعه عایق‌ صدای کوبه‌ای آوالوژی ضمن برخورداری از این خواص ویژه، گزینه‌ی منتخب سازندگان برتر صنعت ساختمان است.

به اشتراک گذارید